oswajamy-mrozoswajamy-mroz

PROJEKT VR OSWAJAMY MRÓZ
POD PATRONATEM HONOROWYM BURMISTRZA MIASTA I GMINY MORAWICA MARIANA BURASA
O PROJEKCIE
25 STYCZNIA 2019

Ekstremalny trening morsów – morsujemy 12 godzin bez przerwy

Kontynuując zapoczątkowaną w lutym 2018 roku akcję “Oswajamy Mróz”, w której testowaliśmy zachowania człowieka i sprzętu w warunkach długotrwałej ekspozycji na skrajnie niskie temperatury otoczenia, planujemy w dniu 25 stycznia 2019 roku na zalewie w Morawicy k.Kielc przeprowadzić 12 godzinny ekstremalny trening. Polegał on będzie na długotrwałym regularnym wychładzaniu organizmu, poprzez zanurzanie w lodowatej wodzie o temperaturze 1-3 stopnie Celsjusza.

Osoby biorące udział w treningu w systemie zmianowym (co 10 minut) będą morsować przez 12 godzin bez przerw. Oznacza to, że każdy z uczestników wejdzie w ciągu 12 godzin przynajmniej dwanaście razy do lodowatej wody na czas 10 minut, łącznie spędzając 2 godziny w przeręblu.

Patronat honorowy treningu:​
Burmistrz Miasta i Gminy Morawica: Marian Buras

Organizator:​ Projekt VR oraz survivaltech.pl
Patronat medialny:​ Echo Dnia
Data treningu:​ 25 stycznia 2019
Godzina rozpoczęcia:​ 08:00
Godzina zakończenia:​ 20:00
Miejsce treningu: ​ zalew w Morawicy k. Kielc

Jaki jest cel całej akcji Oswajamy Mróz i tego treningu?

Akcja ma szerszy charakter i trwa już rok. Podstawowy cel, to prowadzenie badań nad relacjami człowiek mróz, które są interesujące dla wszystkich uprawiających intensywną aktywność outdorową – mówi Wawrzyniec Kuc, kierownik zespołu Valerjan Romanovski Team i koordynator akcji.

W tym treningu, oprócz temperatury i podstawowych funkcji życiowych będziemy badać jak zachowują się organizmy uczestników nie tylko podczas przebywania w wodzie, lecz także po wyjściu z niej. Dzięki treningowi otrzymamy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań z zakresu wyziębienia, hipotermii i termoregulacji organizmu – dodaje.

Ten trening to dla nas jedna wielka niewiadoma, sami bowiem nie wiemy do końca jak zachowają się nasze organizmy przy tak długiej ekspozycji na niskie temperatury. Jest to dla nas nie tylko ciekawe, lecz przede wszystkim fascynujące, dlatego też do udziału w treningu zaprosiliśmy z Valerjanem osoby z dużym bagażem doświadczeń związanych z różnymi formami zimna. Chcemy wiedzieć jak szybko organizm może wrócić do temperatury wyjściowej i dlaczego, co wpłynie na większe lub mniejsze zdolności termoregulacji każdego z nas. Będzie to niezwykły sprawdzian i test naszej adaptacji do złych warunków jakim jest zimno. Najważniejszym jednak jest fakt, że wszyscy podchodzimy do tego wyzwania niebywale zmotywowani wierząc, że ten trening będzie tylko kolejnym etapem który zaliczymy w naszej długiej drodze do rekordu Guinessa w Jakucji – dodaje Piotr Marczewski.

PROJEKT VR OSWAJAMY MRÓZ
POD PATRONATEM HONOROWYM BURMISTRZA MIASTA I GMINY MORAWICA MARIANA BURASA
UCZESTNICY TRENINGU
25 STYCZNIA 2019

Valerjan ROMANOVSKI
współorganizator treningu, Projekt Valerjan Romanovski Team
Wielokrotny rekordzista Guinnessa w jeździe długodystansowej na rowerze w tym 12, 24 i 48 w jakuckim Ojmiakonie przy temperaturach sięgających -40oC. Propagator zdrowego trybu życia, zrównoważonego treningu sportowego i odnowy biologicznej. Od lat prowadzi obserwacje i badania własnego organizmu w niekorzystnych warunkach otoczenia i przy dużym wysiłku fizycznym.

Dlaczego biorę udział w treningu:

Program projektu ,,Oswajamy Mróz” został tak opracowany przez mój zespół, aby stworzyć mi jak najwięcej okazji do coraz głębszego poznawania swojego organizmu. Poprzez ciągłe serwowanie sobie niekomfortowych sytuacji, zmuszam swój organizm do rozwoju, zarówno tego fizycznego ale przede wszystkim psychicznego. Trening doskonale wpisuje się w cykl przygotowawczy do moich kolejnych przedsięwzięć sportowych, zwłaszcza tych zimowych i związanych z zimnem, które przewiduję w 2019 i 2020 r.

Piotr MARCZEWSKI
współorganizator treningu, survivaltech.pl, Projekt Valerjan Romanovski Team
Instruktor survivalu w ogólnopolskiej firmie Survivaltech.pl, właściciel oddziału kieleckiego. Pasjonują go wszystkie zagadnienia związane z hipotermią, wyziębieniem organizmu oraz procesami jakie wtedy zachodzą w ludzkim organizmie. Od wielu lat zapalony mors, a od roku towarzysz i partner Valerjana Romanovskiego (Projekt VR) we wszystkich eksperymentach oraz treningach związanych z zimnem. Obecny jego rekord przebywania w wodzie o temperaturze 2 stopnie Celsjusza to 60 minut – lecz twierdzi, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Dlaczego biorę udział w treningu:

wiem, że granica wytrzymałości ludzkiego organizmu jest zdecydowanie dalej, niż ta jaką udało mi się do tej pory osiągnąć. Chcę w kontrolowanych warunkach przesuwać tą granicę, dowiedzieć się jak najwięcej o sobie i swoich możliwościach aby móc przekazywać tą wiedzę i się nią po prostu dzielić.

Łukasz SUCHECKI
uczestnik treningu, Pomerania Winter Swimming
członek grupy Pomerania Winter Swimming i aktywny mors z miasta Tczew. Reprezentant Polski w pływaniu ekstremalnym na arenie międzynarodowej IWSA (International Winter Swimming Association) oraz IISA (International Ice Swimming Association). W 2018 roku zajął 8 miejsce w Winter Swimming World Championhips w Tallinie (Estonia), złoty medalista na 200m w Mistrzostwach Polski w Pływaniu Ekstremalnym Gdańsk 2017, uczestnik Pucharu Czech. Pasją zaraził swojego 6 letniego syna, który rozpoczął swój drugi zimowy sezon.

Dlaczego biorę udział w treningu:

Propozycja udziału w tym przedsięwzięciu to takie ciche spełnienie marzeń oraz możliwość wymiany doświadczeń z tak wybitnymi sportowcami. Witaj przygodo!

Adam DMUCHOWSKI
uczestnik treningu, Pomerania Winter Swimming
Inicjator powstania grupy Pomerania Winter Swimming, skupiającej pływaków zimowych. Od wielu lat interesuje się poznawaniem możliwości ludzkiego organizmu i zachowaniami w sytuacjach granicznych. Może pochwalić się przepłynięciem Zatoki Gdańskiej 13km, MIstrz Polski z 2017 na 450m oraz Wicemistrz Polski 2017 na 100m w pływaniu zimowym, w swojej kategorii wiekowej. Uwielbiam Runmagedon, Swimrun, Triathlon oraz pływanie open water. Uczestnik wielu zawodów pływackich w kraju i zagranicą.

Dlaczego biorę udział w treningu:

​ Moją pasją jest pokonywanie granic fizycznych jak i psychicznych, sądzę, że ten trening pozwoli mi na spełnienie moich pasji

Mariusz JAWORSKI
uczestnik treningu
na co dzień pracuje w handlu. Zima to jego ulubiona pora roku. Kocha absolutnie wszystko, co jest z nią związane a w szczególności oraz oczywiście zimowe kąpiele.

Dlaczego biorę udział w treningu:

​ uwielbiam wyzwania i możliwość sprawdzenia siebie.

Marteusz ZEGADŁO
uczestnik treningu
Zawodowo pracuje jako inspektor kontroli jakości wyrobów CNC. Mors od 3 lat. Najdłużej w przeręblu spędził 27 min, oprócz tego jest również ultramaratończykiem. W 2018 roku uczestniczył i ukończył maraton przedwiośnie (78km) a dwa tygodnie temu CKUlraMaraton (około 50km).

Dlaczego biorę udział w treningu:

​ Kiedy dowiedziałem się o tym wyzwaniu nie zastanawiałem się długo. Zdecydowałem się głównie dlatego że uwielbiam łamać kolejne granice swojego ciała i myślę że robimy coś ważnego 🙂

PROJEKT VR OSWAJAMY MRÓZ
PARTNERZY AKCJI