oswajamy-mrozoswajamy-mroz

PRÓBA USTANOWIENIA NOWEJ KATEGORII
REKORDU GUINNESSA
NAJDŁUŻSZA JAZDA NA ROWERZE PRZY -100oC

Oficjalna nazwa ustanawianej kategorii rekordu:
Longest duration static cycling at -100°C (cryogenic chamber)

Przedsięwzięcie „-100o C na PGE Narodowym” planowane przez Valerjan Romanovski Team, będzie miało miejsce podczas „BIKE EXPO – narodowy test rowerowy 2019” w dniach 6 – 7 kwietnia 2019 roku, na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. W ramach Bike Expo zostanie oficjalnie zainaugurowany sezon rowerowy 2019. Odwiedzający oprócz tego będą mogli zobaczyć najnowszy sprzęt i akcesoria, spotkać sportowców i posłuchać fachowców, poznać destynacje wyjazdowe, albo ścigać się na płycie Stadionu w amatorskich wyścigach kolarskich organizowanych przez Lang Team. Będą również mogli testować rowery różnego rodzaju i różnych producentów.

PRÓBA USTANOWIENIA NOWEJ KATEGORII
SPOSÓB PRZEPROWADZENIA REKORDU
NAJDŁUŻSZA JAZDA NA ROWERZE PRZY -100oC

Na płycie Stadionu Narodowego zostanie zainstalowana komora kriogeniczna w której Valerjan Romanovski dokona jazdy na rowerze stacjonarnym w temperaturze -100oC w możliwie najdłuższym czasie. O ostatecznym wyniku zadecyduje kondycja zawodnika i jego parametry zmierzone w systemie monitoringu. Do celów rejestracji rekordu Guinnessa zostanie zorganizowany zespół sędziowski, realizujący ściśle określone wytyczne Guinnessa, ustalone dla całkowicie nowej kategorii rekordów.
Wnętrze komory i ciało zawodnika będą wyposażone w czujniki temperatury i innych niezbędnych parametrów, których wskazania będą na bieżąco monitorowane i rejestrowane. Zostaną także zainstalowane odpowiednie kamery wideo, umożliwiające transmisję obrazu i jego zapis.

Start nastąpi w sobotę 6 kwietnia o godzinie 9:30. W niedzielę 7 kwietnia o godzinie 10:00 przewidziana jest konferencja prasowa z Valerjanem Romanovskim i jego zespołem. Planowana jest również prelekcja nt. projektu „Oswajamy Mróz”, jego celów i osiągnięć oraz praktycznych aspektów aktywności outdoorowej w okresie zimowym.
Przygotowania Valerjana Romanovskiego do ustanowienia rekordu w kriokomorze zostały skonsultowane z naukowcami z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie: dr Łukaszem Totą oraz dr hab. Anetą Teległów a pod względem medycznym ze specjalistą od hipotermii głębokiej dr Tomaszem Sanakiem. Jak w każdym, realizowanym przez Valerjan Romanovski Team projekcie, położono duży nacisk na bezpieczeństwo zawodnika i zespołu. Nad przebywającym w komorze kriogenicznej zawodnikiem czuwać będzie zespół ekspertów z zakresu ratownictwa medycznego Medyk Rescue Team , który specjalizuje się w zabezpieczeniu ratowniczym przedsięwzięć o podwyższonym ryzyku i w akcjach ratowniczych w trudnym terenie.

W trakcie ustanawiania rekordu, niezbędne wsparcie techniczne wewnątrz komory zapewnią członkowie zespołu: Piotr Śliwiński – podróżnik, himalaista, zdobywca Mt Everest , Kamil Goll – kolarz amator i ambasador Fundacji DKMS a także Piotr Marczewski – instruktor survivalu i zaawansowanego morsowania, który asekurował będzie zawodnika przez cały czas trwania próby.
Przedsięwzięcie jest okazją do przeprowadzenia unikalnych badań przez polską jednostkę badawczo – rozwojową GPE Psychotronics. Valerjan Romanovski przed rozpoczęciem ustanawiania rekordu i po jego zakończeniu, poddany będzie badaniom sprawności psychomotorycznej na najnowszej wersji urządzenia pn. Polipsychograf wg udoskonalonej metody umożliwiającej wielowymiarowy pomiar zmiennych psychologicznych. Mierzone będą takie funkcje jak: uwaga i jej koncentracja, przerzutność czy podzielność, zakres pamięci operacyjnej, tempo myślenia, koordynacja wzrokowo-ruchowa. Ponadto Valerjan Romanovski zostanie poddany pomiarom metodą Thermoscaningu. Badanie pozwala na nieinwazyjne określenie zasobów energetycznych jak i stanu psychosomatycznego.

PRÓBA USTANOWIENIA NOWEJ KATEGORII
PRZYGOTOWANIA DO REKORDU
NAJDŁUŻSZA JAZDA NA ROWERZE PRZY -100oC

Już z nastaniem zimy Valerjan Romanovski wraz z Piotrem Marczewskim prowadził intensywne treningi mające na celu przygotować zawodnika do najbliższego wydarzenia.

6 grudnia 2018: w komorze kriogenicznej w Sanatorium “Włókniarz” w Busku-Zdroju Valerjan Romanovski, jadąc na rowerze stacjonarnym i Piotr Marczewski, wykonując proste ćwiczenia ruchowe stojąc, przez 1,5 h testowali przebywanie w temperaturze -100 stopni Celsjusza (pulsacyjnie -115). Celem treningu było zbadanie możliwości adaptacyjnych organizmu do skrajnie niskich, niewystępujących w przyrodzie temperatur oraz test ubrań, które zostaną wykorzystane podczas próby ustanowienia rekordu Guinnessa.

15 grudnia 2018: w specjalnie przygotowanym basenie z wodą o temperaturze 2 stopnie Celsjusza (temperatura na zewnątrz -2 stopnie) Valerjan z Piotrem spędzili 60 minut. Był to test systemu termoregulacji ich organizmów w tzw. “sytuacji niespodziewanej”.

25 stycznia 2019: przeprowadzono ekstremalny trening 12 godzin morsowania. Tego dnia Valerjan, Piotr oraz cztery inne osoby (pływacy zimowi) wchodzili do lodowatej wody 12 razy po dziesięć minut (łącznie spędzając w niej po 2 godziny każdy) z przerwami na ogrzanie się. Była to niezwykle wymagająca próba dla organizmu, który przez 12 godzin był poddawany periodycznemu wychładzaniu i musiał poradzić sobie z ogrzaniem w interwałach 50 minut.

20 lutego 2019: kolejny test w cyklu treningowym projektu Oswajamy Mróz odbył się na Zalewie Zegrzyńskim. Podczas treningu, przy asekuracji medycznej Medyk Rescue Team, Valerjan Romanovski i Piotr Marczewski spędzili w wodzie o temperaturze 3 stopnie Celsjusza półtorej godziny a himalaista Piotr Śliwiński 30 minut. Przeprowadzone treningi pozwoliły zweryfikować progi wytrzymałościowe i adaptacyjne uczestników, niezwykle ważne przed próbą ustanowienia rekordu.

PRÓBA USTANOWIENIA NOWEJ KATEGORII
CELE REKORDU
NAJDŁUŻSZA JAZDA NA ROWERZE PRZY -100oC

Cel główny działalności zespołu Valerjan Romanovski Team (Projekt VR) to poznawanie, badanie i analizowanie możliwości adaptacyjnych organizmu człowieka w skrajnych warunkach otoczenia, w tym warunków zimowych (Projekt Oswajamy Mróz)

Cele dodatkowe (pośrednie):

  • Cel sportowy w tegorocznej edycji „Oswajamy Mróz”: ustanowienie rekordu Guinnessa w jeździe na rowerze w nowej kategorii -100oC
  • Cel społeczny: wsparcie idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych poprzez współpracę z fundacją DKMS oraz zwrócenie uwagi osób zmagających się z trudnościami życiowymi na hasło: „Możesz osiągnąć więcej niż myślisz”

Cel główny realizowany jest poprzez prowadzenie badań i obserwacji oraz prowadzenie dokumentacji w ramach wieloetapowego projektu „OSWAJAMY MRÓZ” (więcej na: www.oswajamymroz.pl) zorganizowanego i prowadzonego przez Valerjan Romanovski Team pod patronatem naukowym Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W ramach projektu do udziału i badań zapraszani są przedstawiciele różnych środowisk: naukowcy, ratownicy, lekarze, sportowcy, specjaliści z zakresu telemedycyny, producenci urządzeń monitorujących, sprzętu outdoorowego itp.

Etap pierwszy miał miejsce w komorze termoklimatycznej Politechniki Krakowskiej w dniach 05.02. 2018 r. – 10.02. 2018 roku. Obecne przedsięwzięcie stanowi drugi etap projektu „Oswajamy Mróz”. Trzecim etapem będzie wyjazd zespołu do Jakucji i wyprawa rowerowa przez Góry Wierchojańskie w terminie zaplanowanym na styczeń 2020 r.

PROJEKT VR OSWAJAMY MRÓZ
PARTNERZY AKCJI