oswajamy-mrozoswajamy-mroz

ROMANOVSKI TEAM
PIOTR MARCZEWSKI
OSWAJAMY MRÓZ

Informatyk oraz przedsiębiorca, instruktor survivalu, ekstremalny mors, honorowy dawca krwi

Ekstremalny mors. Swoją przygodę z morsowaniem rozpoczął w 2014 roku. Szybko zdał sobie sprawę, że ma niebywałe predyspozycje do ekstremalnego morsowania i długiego przebywania w lodowatej wodzie. Pokochał zimno, które go zafascynowało, dlatego nie z teoretycznego a z praktycznego punktu widzenia postanowił sprawdzić na sobie skutki jego oddziaływania. Przełom nastąpił po pierwszej edycji akcji Oswajamy Mróz, w której poznał Valerjana Romanovskiego – podzielającego jego pasje odnośnie zimna oraz morsa równego sobie. Wspólnie przez ostatni rok zrealizowali kilka ekstremalnych treningów i projektów związanych z wychłodzeniem organizmu oraz termoregulacją pod czujnym okiem ekspertów i naukowców zakresu hipotermii.

W wodzie o temperaturze 3stC spędził półtorej godziny w oraz pozytywnie zaliczył test w akcji „Oswajamy Mróz” w styczniu 2019 – wszedł do wody o temp. 0,14 stC dwanaście razy po 10 minut w ciągu 12 godzin, spędzając łącznie w przeręblu dwie godziny. Jako jedyny z grupy trening przeprowadził nic nie jedząc i nie dostarczając żadnych innych kalorii do ogrzania organizmu – co było niezwykle trudnym osiągnięciem.

Instruktor survivalu w największej w Polsce szkole przetrwaniasurvivaltech.pl. W lesie spędził niezliczone ilości godzin, zgłębiając swoją wiedzę oraz trenując pod czujnym okiem swojego mentora Pawła Supernata, survivalowca, byłego żołnierza jednostek specjalnych. W survivaltech ekspert z zakresu  hipotermii, wyziębienia organizmu, przetrwania w niesprzyjających warunkach zimowych oraz rozpalania ognia metodami sprzed kilkuset a także kilku tysięcy lat. Wraz z innymi instruktorami survivaltech.pl uczy sztuki przetrwania na wszystkich poziomach zaawansowania klientów z całej Polski.

Honorowy dawca krwi zasłużony dla zdrowia narodu. Wielokrotnie odznaczany Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, założyciel największego uczelnianego klubu Honorowych Dawców Krwi w województwie świętokrzyskim – „Kropelka”, którego dawcy oddali już ponad 4000 litrów krwi. Piotr od początku swojej przygody z krwiodawstwem oddał łącznie 35,600 ml krwi.

Od 2018 roku jest partnerem treningowym Valerjana Romanovskiego podczas zimowych treningów ekstremalnych. Wspólnie zrealizowali następujące projekty zimowe:

Luty 2018 – 100 godzin w komorze termoklimatycznej na politechnice Krakowskiej, w temperaturze sięgającej nawet -55 stopni Celsjusza. Warto dodać, że podczas próby jedną dobę Piotr nic nie jadł i nic nie pił, sprawdzając swoje umiejętności przetrwania w ekstremalnych warunkach.

Grudzień 2018: w komorze kriogenicznej w Sanatorium “Włókniarz” w Busku-Zdroju Valerjan Romanovski, jadąc na rowerze stacjonarnym i Piotr Marczewski, wykonując proste ćwiczenia ruchowe stojąc, przez 1,5 h testowali przebywanie w temperaturze -100 stopni Celsjusza (pulsacyjnie -115). Celem treningu było zbadanie możliwości adaptacyjnych organizmu do skrajnie niskich, niewystępujących w przyrodzie temperatur oraz test ubrań, które zostaną wykorzystane podczas próby ustanowienia rekordu Guinnessa w kwietniu 2019 roku.

Grudzień 2018: w specjalnie przygotowanym basenie z wodą o temperaturze 2 stopnie Celsjusza (temperatura na zewnątrz -2 stopnie) Valerjan z Piotrem spędzili 60 minut. Był to test systemu termoregulacji ich organizmów w tzw. “sytuacji awaryjnej” – test zakończony sukcesem.

Styczeń 2019: przeprowadzono ekstremalny trening 12 godzin morsowania. Tego dnia Valerjan, Piotr oraz cztery inne osoby (pływacy zimowi) wchodzili do lodowatej wody 12 razy po dziesięć minut (łącznie spędzając w niej po 2 godziny każdy) z przerwami na ogrzanie się. Była to niezwykle wymagająca próba dla organizmu, który przez 12 godzin był poddawany periodycznemu wychładzaniu i musiał poradzić sobie z ogrzaniem w interwałach 50 minut. Warto dodać, że Piotr podczas tej wymagającej próby nie dostarczał żadnych kalorii do organizmu – testując tym samym umiejętności termoregulacyjne swojego organizmu przy skrajnym jego wyczerpaniu.

Luty 2019: kolejny test w cyklu treningowym projektu Oswajamy Mróz odbył się na Zalewie Zegrzyńskim. Podczas treningu, przy asekuracji medycznej Medyk Rescue Team, Valerjan Romanovski i Piotr Marczewski spędzili w wodzie o temperaturze 3 stopnie Celsjusza półtorej godziny a himalaista Piotr Śliwiński 30 minut. Przeprowadzone treningi pozwoliły zweryfikować progi wytrzymałościowe i adaptacyjne uczestników, niezwykle ważne przed próbą ustanowienia rekordu Guinnesa w kwietniu 2019 roku.

PROJEKT VR OSWAJAMY MRÓZ
PARTNERZY AKCJI