oswajamy-mrozoswajamy-mroz

ROMANOVSKI TEAM
PIOTR ŚLIWIŃSKI
OSWAJAMY MRÓZ

ŚLIWIŃSKI Piotr, ur. 19 maja 1982 r. w Dynowie koło Przemyśla. Inżynier, przedsiębiorca, działacz społeczny, podróżnik i himalaista.

Absolwent szkoły podstawowej w Dubiecku koło Przemyśla i Liceum Ogólnokształcącego w Lesku (fakultet o profilu ekonomicznym). Laureat wielu konkursów matematycznych, logicznych, szachowych.Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej (2006) na kierunku budownictwo, specjalizacja teoria konstrukcji inżynierskich. Członek Prezydium Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej (2004-2006); przewodniczący Rady Osiedla Domów Studenckich Politechniki Krakowskiej (2004-2006); szef XLIV Rajdu Politechniki Krakowskiej w Zakopanem (2004-2005); inicjator i koordynator Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa (2004-2006) – pionierskiego porozumienia pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie a Politechniką Krakowską, w sprawie poprawy bezpieczeństwa. Członek Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej (od 2007), wyróżniony wpisem do Złotej Księgi Wychowanków Politechniki Krakowskiej (2018) za działalność na rzecz Uczelni oraz sukcesy zawodowe i pozazawodowe.

Przez kilka lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych i Australii. Pracował w fińskiej Elektrowni Atomowej Olkiluoto w Raumie. Nadzorował powstawanie oddziału amerykańskiej firmy produkcyjnej w Madrycie. Podróżnik, uczestnik licznych eksploracyjnych wypraw. Podróżuje spontanicznie, często bez planu i przewodników. W latach 2006-2018 odbył 12 wypraw dookoła świata, podczas których odwiedził ponad 100 krajów.

W pierwszą podróż wyruszył mając 24 lata; odwiedził wtedy ponad 20 krajów na 4 kontynentach, w tym 50 stanów w USA i wszystkie stany Australii. Przez Nową Zelandię dotarł do Chin, a następnie drogą lądową do Singapuru. Zakupionym w Delhi indyjskim motocyklem Royal Enfield „Bullet 350” pokonał samotnie drogę liczącą około 7000 km. Przez Pakistan, Iran i Turcję, powrócił do Polski po 12 miesiącach podróży. Na granicy Pakistanu z Afganistanem, przeżył próbę uprowadzenia przez grupę kilkunastu osób.

W drugą podróż dookoła świata wyruszył w roku 2007. Przez Amerykę dotarł do Japonii, a następnie do Tybetu, gdzie odwiedził miejsca niedostępne dla turystów, w tym położone wysoko w górach buddyjskie klasztory. Kierunek trzeciej podróży dookoła świata prowadził na wschód przez Syberię. Dotarł na pełne zaćmienie słońca w Ałtaju i olimpiadę w Pekinie. W kolejnej, czwartej wyprawie, po zdobyciu Mount Blanc odwiedził prawie wszystkie kraje Ameryki Południowej, objeżdżając cały kontynent dookoła.

W roku 2009 wraz z Jackiem Jaśniewskim rozpoczął projekt „Jack and Peter Seven Summits Expedidion”, polegający na zdobyciu Korony Ziemi – najwyższych szczytów górskich wszystkich kontynentów.

Kontynuując coroczne wyprawy dookoła świata połączone z ekspedycjami wysokogórskimi, docierał w trudno dostępne rejony Afryki. Jedenasta wyprawa dookoła świata (2017) została zorganizowana w ramach projektu pn. „Traktoriada”. Śliwiński wraz ze swoim przyjacielem Marcinem Obałkiem podróżowali przez 10 krajów wyremontowanym, 53-letnim polskim traktorem z przyczepą kempingową.

Dzieląc się swoim doświadczeniem w podróżowaniu, pomaga innym ludziom przemierzać świat, w różnej wielkości grupach zorganizowanych lub spontanicznych; jest pilotem i przewodnikiem wypraw w firmie Arsoba Travel (od 2009) ze Szczecina oraz w firmie Prestige Tours z Krakowa. Realizuje także wyprawy w najodleglejsze zakątki świata według indywidualnych potrzeb swoich klientów.

Alpinista, himalaista, pasjonat wspinaczki wysokogórskiej. Zorganizował z przyjacielem Jackiem Jaśniewskim ekspedycje wysokogórskie na wielu kontynentach.

Zdobywca najwyższej góry świata. W latach 2009-2018 zdobył 8 szczytów Korony Ziemi: Mount Everest 8848 m n.p.m. od północnej strony przez Tybet, wspinając się północno wschodnią granią przez lodowiec Rongbuk – najwyższy szczyt Azji i świata (2018); Carstensz 4884 m n.p.m. Indonezja – najwyższy szczyt Oceanii (2016); Denali 6194 m n.p.m. Alaska – najwyższy szczyt Ameryki Pn. (2014); Elbrus 5642 m n.p.m. Rosja – najwyższy szczyt Kaukazu (2013); Mt Kosciuszko 2228 m n.p.m. Australia – najwyższy szczyt Australii (2012); Aconcagua 6962 m n.p.m. Argentyna – najwyższy szczyt Ameryki Pd. (2011); Kilimandżaro 5895 m n.p.m. Tanzania – najwyższy szczyt Afryki (2010); Mont Blanc 4810 m n.p.m. Francja – najwyższy szczyt Europy (2009);

Przygotowania do wypraw wysokogórskich realizował przez udział w maratonach i biegach górskich. Największe osiągnięcie biegowe to zdobycie w 2014 r. drugiego miejsca podczas Kościuszko Half Maraton w Australii (trasa biegu przebiegała na sam szczyt Góry Kościuszki).

W roku 2018, w ramach przygotowań do wyprawy na Mount Everest, wziął udział w sportowo-naukowym eksperymencie „Projekt VR Oswajamy Mróz”, realizowanym w komorze termoklimatycznej Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej. Z głównym koordynatorem projektu Wawrzyńcem Kucem oraz z wielokrotnym rekordzistą Guinnessa, kolarzem ekstremalnym Valerjanem Romanovskim, przebywał 100 godzin w temperaturze sięgającej minus 50 stopni.
W eksperymencie uczestniczyli eksperci różnych dziedzin: inżynierowie, lekarze, biochemicy, dietetycy, psycholodzy, fizjolodzy, trenerzy przygotowania fizycznego. Testy w komorze termoklimatycznej pozwoliły Śliwińskiemu sprawdzić możliwości własnego organizmu w arktycznym mrozie, a także wytrzymałość sprzętu i ubrań na działanie zimna.

Jest pasjonatem paralotniarstwa. Z licencją pilota paralotni, przez 20 lat wykonywał loty w Polsce, Włoszech, Nowej Zelandii, Australii, Indonezji i Nepalu. Członek Prowing, Bieszczadzkiej Szkoły Paralotniowej od roku 1998 do chwili obecnej. Członek Speedriding Team Poland, uprawiający nową zimową dyscypliną sportu, nazwaną Snowgliding. Jest to ekstremalne połączenie narciarstwa z paralotniarstwem i latawcem pociągowym, technika wymyślona w Bieszczadach.

Grał zawodowo w szachy zajmując 11 miejsce w półfinałach Polski. Trenował karate, zdobywając niebieski pas. Działacz społeczny i polonijny. Członek Strzelecki Heritage – Fundacja Polonijna w Australii (od 2013); wolontariusz Fundacji Prometeusz (od 2008); niezależny kandydat do Rady Miasta Krakowa (2014); przewodniczący Stowarzyszenia EWŚ – Ekologiczna Wspólnota Środowiskowa (od 2018).

Otrzymane wyróżnienia: Złoty Medal Fundacji Prometeusz za pracę na rzecz dzieci pokrzywdzonych przez los (2010); Dyplom Uznania od Strzelecki Heritage za współpracę z Polonią australijską (2013); nominacja w konkursie Laury Magellana, kategoria Osiągnięcie Pozazawodowe Roku za uratowanie życia dwóm osobom w górach na Alasce (2014); Ambasador Fundacji Kilometry Dobra prowadzonej przez Polski Instytut Filantropii (od2018); Ambasador Marki DuoLife (od 2018).

Swoimi doświadczeniami podróżniczymi i biznesowymi chętnie dzieli się podczas autorskich wykładów i prelekcji w firmach, szkołach, domach kultury i na uczelniach. Organizator treningów pn. Everest Day i Everest Camp. Swoje wystąpienia pn. Everset Show łączy z oprawą artystyczną – towarzyszy mu światowej sławy śpiewak operowy Andrzej Bator.

Więcej informacji o działalności Piotra Śliwińskiego znajduje się na stronie www.p82.pl

PROJEKT VR OSWAJAMY MRÓZ
PARTNERZY AKCJI